מאמא רילוקיישן: מלבורן

לעשות רילוקיישן עם המשפחה זה תמיד צעד אמיץ, אבל כשמדובר בחצי השני של העולם (גם אם הוא מושלם) אז בכלל. אז איך החיים למשפחה צעירה באוסטרליה? כנראה שלא רעים בכלל

מערכת MAMA KNOWS |
א א א

זה היה חלום רחוק (תרתי משמע) של בעלה, אבל לפני שלושה וחצי חודשים הפך למציאות כאשר רחלי עלתה על טיסה עם בעלה וביתה אביגיל ואחרי כמעט 24 שעות נחתו במלבורן, אוסטרליה.

בתור מי שהיו שם, אנחנו יכולות לאמר שמדובר באחת המדינות המושלמות בעולם למשפחה צעירה, כמובן שעם החסרון האחד והמשמעותי שזה פשוט בחצי השני של העולם.

brighton-beach

חוף ברייטון במלבורן

שם: רחלי קאופמן
גיל: 30
מקום מגורים: מלבורן, אוסטרליה
שם התינוק/ת: אביגיל
גיל התינוק/ת: שנתיים
עיסוק: סטייליסטית

מתי ומדוע עברתם לאוסטרליה?
עברנו למלבורן לפני 3.5 חודשים. בעלי התקבל ללימודי תואר שני פה אז ארזנו את הכל ויצאנו להרפתקה.

האם הייתם שם בביקור/טיול לפני שעברתם?
אני באתי על עיוור. איתי (בעלי) עשה טיול של שנה באוסטרליה וניו זילנד לפני 11 שנים והחלום שלו היה לחזור ללמוד באוסטרליה. עדיף להגשים את החלומות מאוחר מאשר לעולם לא.

כמה זמן לקח לכם לקבל את ההחלטה לעבור? 
כבר שנים אנחנו מגלגלים את הרעיון של רילוקיישן בכלל ולצורך לימודים בפרט, אבל ברגע ששמנו את אוסטרליה בתור אפשרות ממשית על השולחן תוך חצי שנה היינו אחרי הכל-קבלה ללימודים, ויזה, הפנמה, אריזה ושאר ירקות.

טיסה לצד השני של העולם

טיסה לצד השני של העולם

מה היו ההכנות המרכזיות למעבר?
ההכנה המרכזית הייתה למצוא מסגרת/גן לאביגיל. התחלתי לבדוק בפורומים והבנתי שיש רשימות המתנה אימתניות לגנים אז ממש בתחילת התהליך כבר בדקתי המלצות לגנים ורשמתי אותנו לרשימות המתנה, כמו שאומרים בפולנית, שיהיה…

מבחינת דיור, מצאנו בair bnb דירה לחודש הראשון, הדירה הייתה באיזור שנקרא‏ st kilda east מיקום כייפי שעשה לנו כייף בנשמה, קרוב לעיר ולמרכז אבל לא יותר מדי (בכל זאת עם תינוקת וכבר לא קלאברים 😜) וככה היה לנו בסיס טוב לצאת ממנו לחפש דיור קבוע, בגלל שאני אף פעם לא הייתי פה אז לא הייתי מסוגלת למצוא משהו קבוע מהארץ רציתי להרגיש את האיזורים ואת האווירה.

איתי הגיע למלבורן חודש לפני ולפני אביגיל. בחודש הזה הוא קנה אוטו והלך לראות את הגנים שכיכבנו ברשימת המתנה שלהם –  גן אחד יהודי וגן אחד אוסטרלי ולא יהודי אבל מנהלת הגן ישראלית. בסוף החלטנו לרשום לגן השני בשביל להעניק לאביגיל חוויה קצת שונה ממה שהיה לה בארץ, ואכן זה מה שהיא מקבלת. יש ילדים מכל מיני מוצאים והתכנים עשירים ומגוונים. זאת הייתה החלטה מצויינת בסופו של דבר, היא פורחת שם!

היום הראשון בגן החדש

ספרי על החודש הראשון והתחושות המרכזיות
החודש הראשון היה קצת הזוי. בשבוע וחצי הראשונים אביגיל עדיין הייתה עם ג׳ט לג ולא הבינה לאן הגענו ומה הסיפור פה, אז זה היה מאתגר. גם היינו במירוץ למצוא בית באיזור של הגן+- ושיהיה נוח מבחינת תחבורה ציבורית ללימודים של איתי ולעיר כשאני אתחיל לעבוד. מצאנו בית מקסים באיזור של הגן (7 דקות באוטו 25 דקות ברגל) באיזור שנקרא Bentleigh East, זה פרבר מקסים שיש בו די הרבה ישראלים. אחרי שסיימנו את המירוץ למציאת הבית התחלנו לחפש ריהוט/מוצרי חשמל וכל שאר הדברים שיש בבית שאף פעם לא הפנמתי עד כמה אני חייבת אותם, סגרנו את הכל באיקאה, קיי מארט, טארגט וביג דאבליו (זה כמו קיי מארט וטארגט) ואת המכשירי חשמל ברשת שנקראית הרווי נורמן. הכל יצא במחירים הגיוניים ביותר והבית נראה מקסים.

GIRL POWER!

GIRL POWER

עד היום יש לי רגעים שאני הולכת ברחוב או בקניון או סתם נוהגת ופתאום אני אומרת לעצמי שאני בפאקינג אוסטרליה! איזה הזיה, ארזנו את הכל ועברנו לצד השני של העולם על אמת! ואגב הצד השני, נוהגים פה בצד ההפוך שזה חתיכת אתגר.

מבחינת שפה, אמנם מדברים פה אנגלית אבל בהצלחה להבין את המבטא האוסטרלי. בהתחלה לא הבנתי 70% ממה שאמרו לי, כרגע אני עומדת על חצי חצי אז אנחנו במגמת שיפור. המזל שיש המון מהגרים אז אני לא מרגישה מטומטמת כשאני שואלת בפעם השלישית מה אומרים לי.

כמה זמן אתם מתכננים להישאר במלבורן והאם הילדים ומסגרות החינוך הם שיקול?
כרגע אנחנו פה ל3 שנים אבל אין לנו תוכנית קונקרטית להמשך, אנחנו זורמים, יהיה טוב נישאר לא יהיה טוב נראה מה נעשה. נושא החינוך הוא שיקול חד משמעית! כשאני רואה את הפערים בין מערכות החינוך זה צובט לי בלב ונחשוב 10 פעמים אם אנחנו רוצים להחזיר את הילדה שלנו למערכת החינוך בארץ. זה מתחיל מהדבר הכי בסיסי שכל מי שבא במגע עם ילדים צריך לעבור הכשרה פורמלית בעוד שבארץ יש הפקרות טוטאלית של הגיל הרך. חייבת לציין שהגן שאביגיל הייתה בו בארץ היה מהמם וסופר מושקע והצוות היה מושלם אבל הסטנדרט פה שונה בכמה רמות.

משהו שיש באוסטרליה ואין בארץ? אדיבות ובשפע

האם מלבורן נגישה לתינוקות?
מאוד! המדרכות די רחבות בעיר ובפרברים כמובן שמאוד נוח יש רמפות קטנות בכל מעברי החציה, בכל מקום יש מעליות והגישה עם עגלה מאוד נוחה גם בתחבורה הציבורית מאוד נוח חוץ מבקרונות הטראם (רכבת עירונית עילית) הישנים יחסית שהם די גבוהים אבל תמיד מציעים עזרה ולעיתים הנהג גם יוצא לעזור אז מסתדרים והחוויה סך הכל נעימה. בכל מקום יש מקומות חנייה להורים עם עגלות. עוד לא נתקלתי במקום שלא היה להם כיסא תינוק או לפחות בוסטר, ממש ידידותי למשתמש.

מה הכי קשה בלהיות אמא במלבורן?
השוני ממה שאני רגילה מהילדות שלי מההרגלים מהבית. השוני במנטליות, האוסטרלים מאוד מנומסים ומרוב נימוס הם לפעמים לא שומעים את מה שאת צריכה.

כמה עולה גן/בתי ספר?
נקודה כואבת, תחזיקו חזק. חינוך חובה מתחיל מגיל 5 עד אותו הגיל המסגרות הן פרטיות גן עולה בערך  100-140$ ליום כן כן ליום. חשוב לי להוסיף שהמדינה משתתפת בהוצאות המעון למי שאזרח או תושב קבע, בקיצר מעודדים ומקלים על אמהות ומשפחות עובדות.

איך את מבלה עם אביגיל? איך נהוג לבלות עם הילדים אחה״צ אחרי המסגרות?
חוק חינוך חובה מתחיל פה רק בגיל 5 אז יש הרבה פעילויות לפעוטות וילדים קטנים גם בבקרים. אביגיל הולכת לגן 4 פעמים בשבוע אבל מאוד נפוץ גם שילדים יהיו במסגרת רק יומיים בשבוע או מה שהאם/משפחה צריכים. הday care הוא מסגרת לילד שתאפשר לאמא לעשות את מה שהיא צריכה ולאוו דווקא מסגרת קבועה של x ימים בשבוע כי זה מה שהילד צריך, ההורים קובעים מה נכון להם ולילדים שלהם והמערכת גמישה בהתאם לכך.

בכל הספריות העירוניות יש שעת סיפור שבועית ללא עלות (לכל גיל יש את השעה שלו). התמונה של אביגיל עם הזמר מריאצ׳י ברקע, זאת פעילות  בprahran market ללא עלות של זמר מריאצ׳י ששר שירי ילדים ומפעיל אותם, איי קראמבה!

IMG_2476
ספרי על דבר אחד שיש באוסטרליה ואין בארץ
יש רשת סופרים שאחר הצהריים ובימי חופש יש סלסלות בכניסה לחנות של פירות בחינם לילדים, זה בריא וגם מעסיק את הקטנים בזמן הקניות.

free-fruit-woolworths-copy

IMG_2545
חייבת לספר גם על מספרת ילדים שכל עמדה היא רכב ולכל אחד יש מסך ושמים את התכנית האהובה על הילד/ה וכולם סופר נחמדים וסבלניים ולבנות עושים צמה/צמות/ קוקיות בסוף התספורת עם תוספת של נצנצים כדי שתרגיש הכי פיה בעולם (יש תמונות של אביגיל שם). ואגב לקחו לי רק 7$ על גזירת הפוני שלה. עם כל התוספות והסבלנות שבעולם.

IMG_1843

אם היית יכולה להביא דבר אחד מהארץ מה הוא היה?
את המשפחה, אוסטרליה כל כך רחוקה פיזית

המלצה על 3 מותגים מקומיים

‏Seed חנות מלאת סטייל ושיק לנשים ולילדים/תינוקות שלהן

בגדים מהממים במחירים טובים. seed heritage

‏Bonds חנות בייסיק מעולה לכל המשפחה במחירים נוחים ואיכות מעולה

‏Klea&ko מצאתי אותם באינסטגרם וקניתי מהם אוהל מושלם לאביגיל. יש להם אוהלים ואוהלי טיפי מהממים ומחירים לא אסטרונומים (גם יש סיילים)

אוהל טיפי

אוהלי טיפי של Klea & Ko

 

 

 

Share:
החל ההרשמה לניוזלטר הסודי שלנו
מבצע הרשמה, נא להמתין