גמילה מחיתולים דווקא בחורף

כל אמא שמעה את המנטרה ״גומלים כשחם בחוץ״, מסתבר שזה לא ממש מדוייק. לריסה גינת, מקימת אקדמית SmallTallk- לדבר עם תינוקות, מסבירה מדוע גמילה בחורף מהירה ואפקטיבית יותר מאשר גמילה בקיץ.

לריסה גינת |

באופן מסורתי מקובל לחשוב כי תהליך גמילה מחיתולים מתאים דווקא בחודשי בקיץ. גישה זו מובילה הורים רבים להתחיל את התהליך בחודשי האביב והקיץ, מכיוון שמזג האוויר החם ורצף החופשות יוצרים על פניו תנאים אידיאלים לתהליך. תתפלאו אבל לגלות, שדווקא אוסף תנאים ספציפי בחודשי החורף מאפשר ״גמילה״ אידאלית. למה? כל התשובות כאן.

סמנטיקה

למרות שמקובל להגדיר תהליך היפרדות מהחיתול כתהליך "גמילה", למעשה מדובר בתהליך של "הקניית הרגלי נקיון", שכן אף תינוק לא "מכור" ולכן אינו צריך לעבור תהליך של גמילה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לתינוקות מגיל מאד צעיר  יש יכולת  לשלוט בצרכים שלהם. יעידו על כך אמהות ברוסיה, שבגיל שישה חודשים כבר משאירות את תקופת החיתול מאחור.  יתרה מזו, תינוקות מסמנים בשפת הגוף שלהם בכל פעם שהם מתרוקנים כבר מהחודשים הראשונים לחייהם. דווקא, השימוש בחיתולים חד פעמיים, מלמד את התינוק להתעלם מעשיית הצרכים. לכן, בתהליך "גמילה", אנחנו למעשה מחזירים את המודעות לתינוקות ומתעלים אותה להקנייה של הרגלים חדשים.

היורה כבר כאן

אחד מתהליכי הלמידה החשובים שהתינוק חווה במהלך תהליך של הקניית הרגלי הניקיון הוא הקשר הטבעי בין ההתרוקנות לתחושת רטיבות ואי הנעימות  הנוצרת כאשר הפיפי מתנדף. כיון שחיתולים חד פעמיים הינם בעלי יכולת ספיגה מיידית ואפקטיבית,  הם מותירים את התינוק עם תחושה יבשה וחמימה כך שלא מתאפשר ההקשר הטבעי של סיבה ותוצאה. בתהליך "גמילה" בחורף כאשר הטמפרטורות הנמוכות מגבירות את תחושת הרטיבות ואי הנוחות גובר אצל התינוק הרצון להישאר יבש ומכאן המוטיבציה ללמוד כיצד עושים זאת עולה.  כמו כן הטמפרטורות הנמוכות מפחיתות את הצורך של הגוף בקירור והצורך בפיפי עולה ולכן נוצרות יותר הזדמנויות ליצור את תהליכי הלמידה החדשים. כמו בכל תהליך למידה, גם בתהליך של  הקנית הרגלי ניקיון מספר חזרות רב יסייע בהטמעה של ההרגלים החדשים.

המדריך לגמילה בחורף

על אף שתהליך הגמילה בחורף קצר ואפקטיבי יותר, הטמפרטורות הנמוכות בשילוב עם הרטיבות יכולים ליצור קרקע פורייה להצטננות.  אז איך בכל זאת עושים זאת צעד אחר צעד בחורף מבלי שהילד יתקרר:

הדרגתיות
התחילו עם הורדה הדרגתית של החיתול, מילות המפתח הן התמדה ועקביות. תתחילו עם שעה אחת ביום בשעות הצהריים, בכל יום הגדילו את משך הזמן בלי החיתול בכמה דקות. אחרי מספר ימים תבלו עם הילד בשעות הצהריים ללא החיתול. בזמן שהתינוק בלי חיתול דאגו להלבישו במכנס פוטר וגרביים. הכינו מראש סט להחלפה שיהיה זמין.
חימום
אתם בהחלט יכולים לחמם מעט את הבית בימים הקרים, בכדי שלא יהיה קר מדי, אך זיכרו שתחושת הקרירות הלא נעימה, תורמת לתהליך הלמידה ולכן הישתדלו לשמור על טמפרטורה בינונית של 23 מעלות.
יחד: חשוב שתיהיו לצידו לאורך כל הזמן שהוא ללא חיתול,  הנוכחות שלכם הכרחית וחיונית לתהליך הלמידה שלו את הגוף שלו ואת אשר מצופה ממנו לעשות. ברגע שאתם מזהים פיפי, הקפידו להגיד לתינוק: "אתה עושה פיפי, בפעם הבאה שאתה מרגיש שפיפי מתקרב- נעשה בשירותים/בסיר". הקפידו לשמור על אווירה רגועה ונעימה לאורך כל התהליך.
דוגמה אישית
שלבו בתהליך הלמידה כמה שיותר דוגמאות אישיות ותקשורת: מדיניות דלת פתוחה בשירותים, ספרים וסרטונים המדגימים את התהליך ומראים ילדים שעושים. ניתן להציג משחק בובות שבמהלכו הבובה "צריכה להתפנות" וכו. כל אלו מנחים את הילד ומכוונים אותו לאשר מצופה ממנו במהלך התהליך.
חזרה לגן
לאחר שחוויתם כמה ימים שבהם בשעות אחהצ הילד אומר שצריך להתפנות ואכן מתפנה בשירותים או בסיר, ניתן לשלב את התהליך גם בגן. מאחר והאוירה בגן שונה מאשר האוירה בבית, חשוב להביא איתכם כמה מכנסיים חמים להחלפה. וטיפ מנצח לתהליך בגן- בכניסה לגן, קחו את הגננת שהילד הכי אוהב יחד איתו לחדר השירותים ואמרו לילד, בנוכחות הגננת, שאם יש לו פיפי או קקי שיגיד לה. אמרו לה בנוכחותו שברגע שהיא רואה שהוא צריך, שתעזור לו להתפנות. תיאום ציפיות מסוג זה יעזור לילדכם לקבל תחושת בטחון לתהליך גם בגן שכן הוא יידע בדיוק למי לפנות והוא גם יודע שיש ציפייה לכך שיפנה.

// הכותבת לריסה גינת, אמא לאביגיל ונעמי, הבעלים והמייסדת של SmallTalk  לדבר עם תינוקות וילדים//

Share:
החל ההרשמה לניוזלטר הסודי שלנו
מבצע הרשמה, נא להמתין