גיל שנתיים הנורא

בחלק מהמשפחות זה יתחיל כבר בגיל שנה וחצי, חלק מהשפחות יעברו את יומולדת שנתיים ויחשבו (בטעולת גמורה) שזה פסח עליהם. אבל בשורה התחתונה - זה יגיע לכולם. גיל שנתיים האיום. פסיכולוגית הילדים רוני זליכוב - לסרי מסבירה על התופעה ואיך מתמודדים איתה.

רוני זליכוב-לסרי |

מכירים את זה שאתם אומרים ״לא״ לפעוט בן שנתיים והוא בתגובה מביט בכם במבט מבין, נותן לכם יד וממשיך הלאה בשמחה? לא מוכר? תרגישו בנוח, אתם בחברה טובה.

הסיפור הידוע של השתטחות, רקיעה ברגליים, מבוכה של הורה חסר אונים ובכי מר וכואב על עשרות סוגיות אשר למתבונן מבחוץ (אדם מעל גיל שלוש) נראות לא משמעותיות עד מטופשות (לשפוך! לבד! אני!!)  הינו שלב מכונן בתהליך ההתפתחות הטבעי, המוכר גם כגיל שנתיים הנורא (terrible two).

ca80b420ba355a7599aa1d455a2291db

שלב השינוי

כחלק מהשינוי והמעבר משלב הינקות לשלב הפעוטות (הידוע באנגלית כ- toddler – פירוש השם אגב, נגזר מהמילה to toddle- אותה הליכה מתנדנדת ומתוקה של פעוטות כאשר הם מתחילים לצעוד ולנוע במרחב בכוחות עצמם)  מגלים הקטנים לפתע את עצמאותם ונפרדותם הראשונית מההורים אשר אליהם היו צמודים פיזית ומנטאלית מהרגע בו יצאו לאוויר העולם.
הגילוי המרעיש, מעורר בהם רצון לחקור את סביבתם באופן יותר נחוש ועצמאי. הם מגלים כי ביכולתם להשפיע על העולם ולפתע יש להם רצונות נפרדים וצרכים שונים אותם הם יכולים לספק במגוון דרכים. יחד עם ההבנה וקפיצת המדרגה הגדולה בהתפתחות, עדיין מדובר בפעוטות אשר שיקול דעתם ויכולתם להתנהל באופן נכון לבד, הינו כמובן מוגבל.

רצון אמיתי לעצמאות

רצון אמיתי לעצמאות

הפער הזה בין הרצון האמתי והגילוי הנפלא שאני יכול לבד ובין היכולת האמתית שהינה מוגבלת ולא אחת נבלמת עי הדמויות המטפלות כמו גם השינוי הגדול, מייצרת לא אחת תסכול, שיבוא לידי ביטוי בהתנגדות, בכי והשלכת צלחות (תשקיעו בפלסטיק, רק פלסטיק בשלב הזה..;) התעקשות בלתי אפשרית ומלחמת התשה כוללת עבור כל הצדדים.

אז מה עושים?!

השלב הראשוני הינו מודעות והבנה למקום ממנו הפעוט מונע. כמו בכל סוגיה הקשורה לילדנו, המפתח הוא קודם כל זיהוי הסיבה להתנהגות. במקרה הזה, מאחורי ההתנהגות מתחבא רצון עז לעצמאות, לחקירה ולהתקדמות. לכן כדאי לזכור – הוא לא עושה לך דווקא, הוא לא מעוניין לעצבן בכוונה, על אף שלעיתים זה ממש נראה ככה.

אז לאחר שהבנו (פחות או יותר) מה עובר להם בראש, הגיע הזמן לסמן גבולות גזרה. בחרו את המלחמות בקפידה. תחליטו מראש מה הוא הקו אדום (למשל – כל דבר שמסכן את הפעוט חלילה או את סביבתו) אשר אותו לא חוצים ועל מה אפשר לוותר, להתגמש, להתפשר ולזרום על אף הקושי.

אחרי שסימנו גבולות והגענו ל-"מאניי טיים", איך בפועל מתנהלים מול ההתנגדות?

אנחנו מבינים שקשה לך עכשיו

לצד עמידה איתנה והעקבית מול הסוגיה החינוכית אשר לשמה התכנסנו, ננסה להכיל את כאבו המר של הפעוט ברגע בו הוא נדרש לסגת. יחד עם העמידה על הגבול אותו הגדרנו,  נשקף לפעוט החמוד שאנחנו מודעים לעובדה שקשה לו עכשיו. שאנחנו אתו ביחד עם הקושי (ואלוהים יודע כמה אנחנו אתו..) ולצד האמירה החד משמעית, נביט בו, נחבק אותו עד כמה שהוא מאפשר זאת ונגיד לו שאנחנו פה.

לשחרר ולתת להם את ההרגשה שהם מחליטים

השלב הנוסף, הוא זה שיכול להיות נעים אם רק נלמד לשחרר, לזרום איתם ולא להתנגד –  למרות ועל אף האנרגיות, הלכלוך, הבלגאן, זה המקום שלכם להיות איתם ביחד, תוך מתן מרחב סביר ושומר, בחוויה המעניינת והמסקרנת של חייו ולנתב אותה למקום טוב עבורו.
מה זה אומר? זה אומר שבמסגרת הגבולות השומרים, ניתן לו לחקור את העולם ולהתנסות לבד, תוך שאנחנו תמיד כמה צעדים לפניו. אפשרו לו להתנסות, ספקו לו את חווית השליטה בסיטואציה כשלמעשה אתם מאחורי הקלעים מנהלים את הדברים. לדוגמא, הוא רוצה למזוג לבד? בעצמו?

אפשרו לו, רק תקפידו מראש לספק לו אפשרויות ראליות שיכולות לחסוך לכולם הרבה יזע ודמעות – רבע בקבוק למשל במקום בקבוק שלם. עוד דרך טובה, הציגו בפניו שתי אפשרויות מעניינות והציעו לו לבחור מבין שתיהן. תדגישו שהוא בוחר לבד. מחליט לבד. זה מה שהוא מחפש.

נשבעת שאני לא מכירה אותו...

נשבעת שאני לא מכירה אותו…

חיזוקים

ולסיום – לאורך כל התנסויות שלו, רצוי שיהיה בצדן חיזוק חיובי – על האומץ להתנסות, על גילוי העצמאות, גם אם בסופו של דבר הניסיון נכשל (והגרב נתקעה באמצע הדרך). בסוף הבסיס הזה יבנה את הקשר שלכם, את סוג השיח, הכבוד ההדדי ביניכם וביטחונו העצמי שהוא מסוגל לבד, תוך שהוא ידע שתמיד יהיה מישהו שיתפוס אותו במקרה והוא מועד.

בהצלחה! גם זה יעבור בסופו של דבר…

 

// הכותבת היא רוני זליכוב-לסרי , פסיכולוגית ילדים (עובדת בשירות הפסיכולוגי ברמת השרון ובעלת קלינקיה פרטית), בעלת ניסיון רב בהדרכת הורים, טיפול בילדים, מנחת סנדאות והרצאות ואמא ל-3 קטנטנים//

 

תגיות
Share:
החל ההרשמה לניוזלטר הסודי שלנו
מבצע הרשמה, נא להמתין